Vybrali sme pre Vás názory odborníkov na súčasné dianie na trhu s nehnuteľnosťami…
Mário Glos, člen Predstavenstva Národnej asociácie realitných kancelárií
Podľa najnovších štatistík Národnej banky Slovenska na trhu nastalo ochladenie a ceny začali klesať. Týka sa to však skôr starších nehnuteľností a nie novostavieb. Nebolo úplne zdravé, že ceny nových aj starých bytov boli takmer rovnaké a boli medzi nimi len minimálne rozdiely. Keďže novostavba poskytuje úplne inú kvalitu života či iný komfort, kde sa môžeme baviť o zvukovoizolačných vlastnostiach, nižších energetických nákladoch, svetlotechnických posudzovaniach či bezproblémovom parkovaní. Je tu teda oveľa vyšší komfort ako pri secondhandových bytoch, a keďže ponuka bola veľmi nízka a väčšina klientov potrebovala bývať ihneď, tak nemali inú možnosť, než ísť do staršieho bytu. Mnoho novostavieb ešte nebolo skolaudovaných a predávali sa z papiera. Z toho dôvodu dopyt vyhnal cenu secondhandových nehnuteľností tesne pod úroveň novostavieb, to nepovažujeme za zdravé. Predpokladáme teda, že cenový rozdiel medzi novostavbou a starým bytom by mal byť v rozmedzí 20 až 30 percent, v závislosti od lokality. Napríklad, ak si zoberieme priemernú cenu v Žiline, kde zaplatíte 2 500 až 3 000 eur za štvorcový meter starého bytu, novostavby by mali stáť od troch do 3 600 eur. A toto sú tie intervaly, v ktorých by sme sa mali pohybovať. A samozrejme, ak klesá cena starších bytov, tak sa doťahujeme do stavu, keď cena novostavby zostane nezmenená, ale secondhandy sú lacnejšie. Toto je teda podľa mňa správny trend, ktorý by mal nastať. Pretože nie každý klient si môže dovoliť bývanie v novostavbe z hľadiska štruktúry príjmu a nie vždy je to preňho aj výhodnejšie.
Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie Slovenskej republiky
Záujemca, ktorý si myslí, že majitelia budú byty predávať o pol roka s výraznejšou zľavou, bude s kúpou vyčkávať. Nemusí sa však dočkať pádu cien. Rovnako sa nemôže spoliehať, že v ponuke o pol roka bude v akcii práve jeho vysnívaný byt. Skôr stojí za úvahu nájsť si nehnuteľnosť, ktorá mu vyhovuje, a potom sa o podmienkach obchodu rozprávať s majiteľom.
Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk
Dlhodobo zastávam názor, že ak kupujúci hľadá nehnuteľnosť pre seba a plánuje tam bývať, tak takéto vyčkávanie nedáva veľmi zmysel. Ak si aj zoberieme, že teraz bude hypotéka v nejakej výške, nikto vám nevie garantovať, aký úrok bude o tri, štyri či päť rokov. Väčšina ľudí si pritom berie hypotéku na najdlhšie možné obdobie, aby si minimalizovala splátku. Takýchto kalkulácií ľudia robili za posledné roky už niekoľko a na konci vždy vyšlo výhodnejšie kupovať v aktuálnom čase ako neskôr. Ak však kupujúci kupuje nehnuteľnosť na investíciu a plánuje ju financovať úverom, tu už by som bol opatrnejší.